statut fundacji dzieciom
Kolorowy Most
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
- Powołuje się fundację o nazwie „Fundacja Dzieciom Kolorowy Most” zwaną dalej „Fundacją”. Fundacja została ustanowiona przez założycieli, zwanych dalej „Fundatorami” na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz. U. Nr 46, Poz. 203 z późniejszymi zmianami), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, Poz. 873 z późniejszymi zmianami) oraz na zasadach określonych w niniejszym Statucie.
- Fundatorami są:
1 .Hes Marta 2. Rzenno Agnieszka - Fundacja została powołana na mocy woli oświadczenia złożonego w formie aktu notarialnego sporządzonego przez notariusza Magdalenę Miszalską – Zapałę w Kancelarii Notarialnej w Niepołomicach, Rynek 20, dnia 29 czerwca 2020 roku, pod numerem repertorium A 2734/2020
§2
- Siedzibą Fundacji jest miasto Niepołomice, województwo małopolskie.
- Działalność Fundacji obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale także dla właściwego realizowania celów Fundacji może ona zgodnie z obowiązującym prawem prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja ma prawo do współdziałania, współtworzenia oraz bycia członkiem innej organizacji krajowej, zagranicznej lub międzynarodowej, o ile organizacje te posiadają taki sam lub podobny cel działania.
- Fundacja ma prawo do powoływania podległych sobie jednostek organizacyjnych (oddziały, filie, hospicja stacjonarne, przychodnie, zakłady, pracownie i itp.) oraz ustanawiania swoich przedstawicieli zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak i poza granicami Państwa, służącym realizacji celom statutowym Fundacji.
- Fundacja może wykonywać swoje cele przy pomocy Biura Fundacji.
- Fundacja może współpracować z organizacjami reprezentującymi interesy pacjentów.
- Fundacja może uczestniczyć w spółkach i innych formach prawnych.
§3
- Fundacja posiada osobowość prawną.
- Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
§4
- Fundacja może używać pieczęci i odznaki zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
- Fundacja może używać własny znak graficzny, będący charakterystycznym „logo” dla Fundacji.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem swojej nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, tytuły i przyznawać je, wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
§5
- Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Zdrowia.
§6
- W zakresie niezbędnym do realizacji celów statutowych Fundacja może zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę, jak również powierzać w ramach innego stosunku prawnego wykonanie określonych zadań lub czynności, na przykład pracy społecznej, w szczególności świadczonej w formie wolontariatu.
ROZDZIAŁ II
CEL DZIAŁANIA FUNDACJI
§7
Celem Fundacji jest:
- Świadczenie opieki dzieciom, młodzieży i młodym dorosłym cierpiącym na wszelkie schorzenia ograniczające życie, choroby przewlekłe, nieuleczalne, a w szczególności terminalne stany choroby nowotworowej. Opieka ta obejmuje zarówno sferę medyczną, emocjonalną, fizyczną, duchową jak i społeczno-materialną. Celem opieki jest poprawa jakości życia nieuleczalnie chorego dziecka, poprzez minimalizowanie nieprzyjemnych objawów choroby, niesienie ulgi w chorobie, zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych oraz opiekę w czasie umierania.
- Kompleksowa opieka paliatywna nad chorymi, ze względów medycznych bądź socjalnych chorego może być prowadzona w trybie domowym, stacjonarnym (hospicjum stacjonarne), oraz ambulatoryjnym. Lecz głównym celem fundacji jest rozwijanie modelu domowej, kompleksowej opieki paliatywnej nad dziećmi chorymi.
- Udzielanie pomocy rodzinom i opiekunom dzieci wymienionych w pkt. 1 poprzez:
- szkolenie ich w sprawowaniu opieki nad chorymi,
- pomoc rzeczową i finansową, umożliwiającą im sprawowanie opieki w domu,
- pomoc psychologiczną i duchową w trakcie choroby dziecka oraz w żałobie,
- pomoc prawną, szczególnie dotyczy to ochrony praw pacjenta,
- przeciwdziałanie marginalizacji społecznej i zawodowej, wynikającej głównie z choroby dziecka,
- pomoc w powrocie do pracy, szczególnie po dłuższej przerwie związanej z opieką nad chorym dzieckiem,
- wspomaganie edukacji i opieki nad rodzeństwem dzieci chorych,
- wspomaganie opieki nad dziećmi chorymi, zakup lub wypożyczenie niezbędnego sprzętu medycznego do opieki nad dziećmi chorymi,
- organizowanie wyjazdów wypoczynkowych, kulturalnych, edukacyjnych, wszelkie działanie podejmowane na rzecz godnego życia całej rodziny.
- Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Pomoc psychologiczna dla dzieci, młodzieży, młodych dorosłych i dorosłych.
- Świadczenie perinatalnej opieki paliatywnej udzielane rodzinie oczekującej dziecka i samemu dziecku w sytuacji, gdy diagnoza prenatalna wskazuje na chorobę nieuleczalną, ograniczającą jego życie. Świadczenie dotyczy wsparcia psychologicznego, medycznego, fizycznego, duchowego oraz społeczno-socjalnego.
- Wspieranie w żałobie rodzin dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, którzy zmarli z powodu innych przyczyn niż schorzenia ograniczające życie.
- Edukacja społeczności lokalnej, chorych i ich rodzin, propagowanie idei opieki hospicyjnej i szacunku dla życia oraz informowanie społeczeństwa o potrzebach i problemach rodzin z chorobą przewlekłą i śmiertelną.
- Wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej. Zapobieganie sieroctwu poprzez stwarzanie dziecku możliwości rozwoju w najbardziej korzystnym środowisku rodzinnym lub zastępczym.
- Rozwiązywanie problemów społecznych dotyczących dzieci, młodzieży i młodych dorosłych oraz matek samotnie wychowujących dzieci poprzez różne formy opieki i ochrony.
- Prowadzenie działalności szkoleniowej umożliwiającej podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych osób pracujących z dziećmi wymienionymi w pkt 1 oraz ich rodzinami, a także osób pracujących z dziećmi porzuconymi, osieroconymi i przebywającymi w pieczy zastępczej, oraz osób wychowujących dzieci porzucone i umieszczone w pieczy zastępczej, w tym wolontariuszy.
- Pomoc społeczna umożliwiającą osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
- Prowadzenia wszechstronnej działalności w zakresie rozwoju dzieci, ochrony zdrowia oraz ratowania życia dzieci, w tym wspierania i prowadzenia inicjatyw o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym oraz charytatywnym
- Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
- Szkolenie i edukacja dzieci, młodzieży i osób dorosłych, promocja i organizacja wolontariatu.
- Działalność na rzecz praw człowieka, w tym szczególności praw dziecka.
- Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
- Działalność na rzecz nauki, szkolnictwa wyższego, edukacja, oświata i wychowanie.
- Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży.
- Działalność charytatywna i opiekuńczo – wychowawcza.
- Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym.
- Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.
- Prowadzenie badań i analiz związanych z rodzinami objętymi pomocą Fundacji.
- Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.
- Wspomaganie rozwoju techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej.
ZASADY DZIAŁANIA FUNDACJI
§7a
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- Niesienie bezpłatnej opieki paliatywnej dzieciom wymienionym w §7, pkt 1. w domach. Tworzenie tzw. Wyjazdowego Zespołu Kompleksowej Opieki Paliatywnej, który składać się będzie głównie z lekarza, pielęgniarki, psychologa, a także zależnie od sytuacji rehabilitanta, duchownego czy innych niezbędnych specjalistów. Stały Zespół ma na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dla chorego i jego rodziny.
- Organizowanie i finansowanie na podstawie obowiązujących przepisów ośrodków leczniczo-opiekuńczych, hospicjów stacjonarnych, oddziałów opieki paliatywnej, dziennych oddziałów opieki paliatywnej, poradni leczenia bólu i medycyny paliatywnej, oraz wszelkich innych ośrodków sprawujących opiekę nad dziećmi chorymi wymienionymi §7, pkt 1.
- Organizowanie i finansowanie ośrodków pomocy psychologicznej i duchowej dla:
- rodzin będących pod opieką Fundacji zarówno w trakcie trwania choroby dziecka jak i w żałobie,
- rodzin będących w opiece perinatalnej,
- wspierania niepełnosprawnej młodzieży i młodych dorosłych oraz rodziców i opiekunów dzieci chorych w rozwoju zawodowym,
- osób dorosłych i dzieci będących w bardzo trudnej sytuacji życiowej, zdrowotnej lub innej, wymagającej takiej pomocy
- Organizowanie i finansowanie programu wsparcia w żałobie dla dorosłych i dzieci.
- Pomoc rzeczową i finansową dla rodzin żyjących pacjentów, umożliwiającą im sprawowanie opieki w domu oraz pomoc finansową dla rodzin w okresie żałoby.
- Organizowanie i finansowanie opieki nad dziećmi chorymi wymienionymi w §7, pkt 1.Ma to na celu wsparcie fizyczne dla rodziców i opiekunów dzieci chorych.
- Organizowanie i finansowanie rozwoju edukacji i opieki nad rodzeństwem dzieci chorych, poprzez pomoc pedagogiczną, organizowanie wycieczek, obozów, ferii, pielgrzymek lub innych form zajęć/terapii.
- Realizacja/wspieranie programu stypendialnego dla młodzieży chorej lub po zakończeniu leczenia, a także dzieci szczególnie uzdolnionych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
- Finansowanie zakupu i prowadzenie wypożyczalni sprzętu medycznego niezbędnego do opieki nad chorym dzieckiem, także dla innych ośrodków opiekuńczo-leczniczych lub hospicjów.
- Organizowanie i finansowanie interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych i ośrodków adopcyjnych. Rozwój programu wsparcia dla dzieci osieroconych.
- Organizowanie i finansowanie naboru i szkolenia wolontariuszy dla potrzeb Fundacji.
- Organizowanie i finansowanie działalności szkoleniowej umożliwiającej podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych w dziedzinie opieki paliatywnej, perinatalnej, preadopcyjnej i adopcyjnej dla personelu medycznego, pracowników hospicjum, osób pracujących z dziećmi porzuconymi, osieroconymi i przebywającymi w pieczy zastępczej, oraz osób wychowujących dzieci porzucone i umieszczone w pieczy zastępczej, wolontariuszy, innych zainteresowanych tymi zagadnieniami.
- Organizowanie i finansowanie konferencji naukowych, seminariów, sympozjów, warsztatów, paneli dyskusyjnych, zjazdów czy innych form szkolenia.
- Świadczenie pomocy finansowej, rzeczowej, organizacyjnej innym instytucjom, organizacjom oraz stowarzyszeniom świadczącym pomoc w zakresie objętym celami Fundacji.
- Pomoc społeczną, której głównym zadaniem jest umożliwienie osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą oni sami pokonać przy wykorzystaniu swoich możliwości, uprawnień i własnych środków.
- Współpracę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i poza granicami kraju z:
- organizacjami, instytucjami, organami administracji państwowej i samorządowej;
- osobami fizycznymi i prawnymi;
- placówkami ochrony zdrowia;
- ośrodkami naukowymi, kulturalnymi i edukacyjnymi;
- kościołami i związkami religijnymi;
- innymi instytucjami prowadzącymi podobną działalność.
- Organizowanie i finansowanie akcji i imprez charytatywnych, artystycznych, kulturalnych mających na celu pozyskiwanie środków na realizację celi statutowych Fundacji.
- Organizowanie i finansowanie wyjazdów rekreacyjnych dla rodzin podopiecznych Fundacji.
- Organizowanie i finansowanie działalności wydawniczej z zakresu objętym celami Fundacji poprzez realizacje filmowe, radiowe, informacyjne, drukowanie materiałów szkoleniowych, czasopism oraz innych.
- Prowadzenie i finansowanie badań naukowych wynikających z zakresu statutu Fundacji.
- Organizowanie i finansowanie działalności promującej i uświadamiającej społeczeństwu jak ważna jest opieka paliatywno-hospicyjna, perinatalna, towarzyszenie w czasie choroby i żałoby, opieka preadopcyjna. Promocja wolontariatu.
- Skupianie wokół idei Fundacji osób zainteresowanych jej celem w tym przedstawicieli środowisk twórczych i naukowych w kraju i za granicą.
§7b
- Fundacja prowadzi działalność pożytku publicznego, w rozumieniu Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, nieodpłatnie.
- Fundacja nie będzie prowadziła działalności gospodarczej.
- W celu realizacji zadań statutowych Fundacja może tworzyć niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej i inne jednostki organizacyjne, na podstawie właściwych przepisów §7a pkt.2
ROZDZIAŁ III
ORGANY FUNDACJI
§8
- Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji, zwana dalej Radą,
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem.
- Powołanie pierwszych Organów władz Fundacji dokonują Fundatorzy.
- Fundator może wchodzić w skład Zarządu. Nie można łączyć członkostwa w Zarządzie
z członkostwem w Radzie Fundacji. - O ile statut Fundacji nie stanowi inaczej, decyzje oraz uchwały organów Fundacji zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków danego organu. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego lub Prezesa organu, w razie jego nieobecności, decyduje głos jego zastępcy.
- Fundatorzy mogą powołać i odwołać Radę Patronacką, jako ciało doradcze, opiniotwórcze.
- Pierwszy Regulamin Organów Fundacji ustanawiają Fundatorzy.
RADA FUNDACJI
§9
- Rada Fundacji jest organem opiniotwórczym , kontrolującym i doradczym.
- Rada Fundacji składa się z 2 do 5 członków i wybierana jest na okres do 3 lat.
- Pierwsze posiedzenie Rady zwołują Fundatorzy.
- Członków pierwszego składu Rady Fundacji powołują Fundatorzy. Następnych członków na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję lub dla rozszerzenia składu Rady, powołują także Fundatorzy.
- Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego, który kieruje jej pracami.
- Członkowie Rady nie mogą pozostawać w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa i podległości służbowej z Członkami Zarządu.
- Członkowie Rady Fundacji nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Członkowie Rady Fundacji mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów poniesionych z tytułu podróży służbowych.
- Dopuszczalne jest powoływanie tych samych osób, na kolejną kadencję Rady Fundacji.
- Rada Fundacji pracuje na posiedzeniach zwoływanych przez Przewodniczącego Rady lub Wiceprzewodniczącego, nie rzadziej niż dwa razy w roku kalendarzowym.
- W razie potrzeby Rada Fundacji może się zebrać na posiedzeniu nadzwyczajnym.
- O terminie posiedzenia Rady Fundacji Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący zawiadamia pozostałych członków co najmniej dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem spotkania.
- Uchwały Rady Fundacji zapadają zwykłą większością głosów, niezależnie od liczby obecnych członków, z tym, że wymagana jest obecność Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady oraz informacja, że pozostali Członkowie zostali należycie poinformowani o dacie, miejscu i porządku posiedzenia.
§9a
Kadencja Członków Rady Fundacji ustaje w wyniku:
- Odwołania przez Fundatorów w szczególnych przypadkach:
- nienależytego sprawowania funkcji członka w Radzie Fundacji,
- naruszenia postanowień statutu Fundacji,
- trwałej utraty możliwości, zdolności sprawowania funkcji w Radzie Fundacji na skutek choroby lub ułomności,
- nieuzasadnionego braku wypełniania swoich obowiązków wynikających z funkcji członka Rady Fundacji oraz z nieuzasadnionej nieobecności na 2 kolejnych posiedzeniach Rady Fundacji.
- Upływu kadencji.
- Śmierci.
- Złożenia przez niego rezygnacji.
- Odwołanie, o którym mowa w pkt. 1 następuje w drodze uchwały podjętej przez Fundatorów.
§9b
- Do kompetencji Rady Fundacji należy:
- opiniowanie i kontrolowanie rocznych i wieloletnich planów działalności Fundacji,
- wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych przez Zarząd,
- przyjmowanie i ocena sprawozdań Zarządu i udzielanie absolutorium,
- występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji,
- możliwość nadawania osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla realizacji celów Fundacji, niebędących członkami Organów Fundacji, Tytułu Honorowego Fundacji, który ma charakter osobisty.
ZARZĄD
§10
- Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, składa się z 2 do 4 osób i jest powoływany przez Fundatorów w drodze uchwały na czas nieoznaczony.
- W skład Zarządu mogą wchodzić Fundatorzy.
- Fundatorzy mogą do składu Zarządu powołać pracownika Fundacji.
- Fundatorzy mogą do składu Zarządu powołać osobę z poza Fundacji, która będzie realizowała cele Fundacji.
- Powołując Zarząd Fundatorzy powołują Prezesa i Wiceprezesa Zarządu, którzy kierują jego pracą.
- Szczegółowy zakres obowiązków Prezesa Zarządu Fundacji oraz Wiceprezesa Zarządu Fundacji, tryb ich wyboru, prócz postanowień niniejszego Statutu określa regulamin Zarządu Fundacji.
- Do kompetencji Zarządu należą wszystkie sprawy nie zastrzeżone wyraźnie do kompetencji Rady Fundacji.
- Jego członkowie nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- Jeżeli wskutek ustąpienia, śmierci lub odwołania zgodnie z pkt. 8 niniejszego paragrafu członków Zarządu lub z innych przyczyn jego skład obniży się poniżej dolnej granicy określonej w pkt 1, członkowie Fundatorzy uzupełnią niezwłocznie skład Zarządu do wysokości określonej przez niniejszy Statut.
§10a
- Członkowie Zarządu Fundacji mogą być zatrudnieni w Fundacji na podstawie umowy o pracę lub innej formy zatrudnienia na określonym w niej stanowisku, z wydzielonym zakresem czynności. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu pełnienia swoich funkcji.
§10b
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na kwartał dopuszczone jest posiedzenie w formie telekonferencji z wyraźną adnotacją w uchwale o sposobie przeprowadzenia posiedzenia i dokładnym określeniem czasu trwania.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu, a w przypadku jego nieobecności Wiceprezes Zarządu z inicjatywy własnej bądź na wniosek któregokolwiek z pozostałych członków Zarządu lub Rady Fundacji.
- Forma zwołania posiedzenia jest dowolna, zaproszenie na posiedzenie winno jednak dotrzeć do każdego członka Zarządu.
- Na posiedzenia Zarządu mogą zostać zaproszeni wszyscy Fundatorzy lub członkowie Rady Fundacji, bądź przedstawiciele w/w organów.
§10c
- Do Zarządu Fundacji należy reprezentowanie Fundacji na zewnątrz, kierowanie bieżącą działalnością Fundacji i podejmowanie w tym zakresie decyzji i uchwał oraz ustalanie kierunków działania Fundacji.
- Swoje zadania Zarząd zobowiązany jest wykonywać z należytą starannością przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa, postanowień niniejszego Statutu, regulaminu i uchwał powziętych przez Radę Fundacji.
- Do kompetencji Zarządu należy w szczególności:
- określanie corocznie kierunków i planów działalności statutowej,
- zarządzanie majątkiem Fundacji,
- przyjmowanie subwencji, darowizn, spadków i zapisów,
- powoływanie i odwoływanie pracowników Biura Fundacji oraz innych osób na stanowiska kierownicze lub samodzielne w jednostkach organizacyjnych Fundacji,
- podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej,
- ustalanie potrzeb i wielkości zatrudnienia w Fundacji oraz wielkości środków finansowych przeznaczonych na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników,
- ustalanie zasad wypłacania wynagrodzeń w Fundacji,
- ustalenie kwoty środków finansowych przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej przez Fundację,
- tworzenie i znoszenie filii Fundacji lub innych jednostek organizacyjnych.
- Zarząd może powoływać zespoły doradcze.
§10d
- Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, jeśli inne postanowienia statutu nie stanowią inaczej, przy czym dla ich ważności wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków (§8 ptk.4 Statutu Fundacji). W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu lub w sytuacji jego nieobecności głos Zastępcy.
- Członek Zarządu nie może uczestniczyć w głosowaniu Zarządu w sprawach, które go bezpośrednio dotyczą.
- Zarząd zobowiązany jest do rozważenia stanowiska Rady Fundacji, w którym wyrażone zostały zastrzeżenia co do sposobu kierowania działalnością Fundacji lub co do zgodności uchwał podejmowanych przez Zarząd z celami statutowymi lub z innymi przepisami prawa.
§10e
- Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji upoważniony jest każdy członek Zarządu Fundacji jednoosobowo.
§10f
- Do zadań Prezesa Zarządu Fundacji należy w szczególności prowadzenie bieżących prac Fundacji, organizowanie prac Zarządu i wykonywanie jego uchwał.
- Prezes i Wiceprezes Fundacji są zwierzchnikami pracowników Fundacji.
ROZDZIAŁ IV
MAJĄTEK I DOCHODY FUNDACJI
§11
- Majątek Fundacji stanowią środki przeznaczone przez Fundatorów w oświadczeniu woli o utworzeniu Fundacji oraz środki finansowe i materialne, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działalności.
- Dochody Fundacji pochodzą z:
- krajowych i zagranicznych darowizn, spadków, zapisów, dotacji, subwencji zarówno od osób fizycznych jak i prawnych,
- ze zbiórek, imprez publicznych, charytatywnych itp.,
- odsetek od posiadanego kapitału na rachunkach bankowych,
- dochodów z majątku ruchomego i nieruchomego oraz innych praw majątkowych,
- dalszych świadczeń Fundatorów,
- środków pochodzących z Unii Europejskiej lub innych organizacji światowych,
- dotacje z budżetu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego,
- nawiązek sądowych,
- wpływów z programów celowych,
- środków uzyskanych z aukcji prac członków, pracowników i podopiecznych Fundacji,
- innych wpływów i dochodów,
- 1% podatku dochodowego.
- Wymienione Dochody Fundacji w pkt. 2a, mogą być używane na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy lub organy dotujące nie zastrzegli konkretnego ich przeznaczenia. Fundacja uwzględnia życzenia ofiarodawców co do przeznaczenia otrzymanych środków. W przypadku braku możliwości, wykorzystania z przyczyn losowych, niezależnych od Fundacji środków na wskazany cel, kwota ta przekazana jest na rzecz Fundacji, a o jej przeznaczeniu decyduje Zarząd.
- W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd składa oświadczenie woli o przyjęciu spadku tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- Rokiem obrachunkowym i sprawozdawczym Fundacji jest rok kalendarzowy.
- Środki pieniężne niezależnie od ich pochodzenia mogą być przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Fundacji. Wpłaty gotówek winny być przy uwzględnieniu bieżących potrzeb przekazywane na konto.
- Fundacja prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
- W Fundacji zabronione jest:
- udzielanie pożyczek lub zabezpieczanie zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do członków Organów Fundacji lub pracowników oraz osób, z którymi Członkowie Organów i pracownicy pozostają w związku małżeńskim lub w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, w linii bocznej do drugiego stopnia albo związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli zwanych dalej „osobami bliskimi”,
- przekazywanie majątku Fundacji na rzecz członków Organów Fundacji lub pracowników Fundacji oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
- wykorzystywanie majątku na rzecz Członków organów Fundacji lub jej pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,
- dokonywanie zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą Członkowie organów Fundacji, pracownicy Fundacji oraz ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
ROZDZIAŁ V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§12
- Zmiany w statucie Fundacji dokonywane są przez Fundatorów w drodze jednomyślnej uchwały.
- Dla efektywnego urzeczywistnienia swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją. Połączenie nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mógłby ulec istotnej zmianie cel Fundacji.
- Decyzję o połączeniu podejmują Fundatorzy.
- Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub wobec wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
- Momentem decydującym o likwidacji z powodu wyczerpania się środków finansowych jest sytuacja, w której dalsze prowadzenie działalności powodowałoby niewypłacalność Fundacji.
- Decyzję o likwidacji Fundacji podejmują Fundatorzy w drodze jednomyślnej uchwały.
- Likwidację prowadzi likwidator wyznaczony przez Radę Fundacji.
- Majątek Fundacji pozostały po jej likwidacji przekazany będzie, na cele których działalności odpowiada cel Fundacji.
- O stwierdzeniu likwidacji Fundacji i przeznaczeniu jej majątku zawiadamia się ministra o którym mowa w §5 tego Statutu.
- W przypadku, gdy Fundatorzy nie będą mogli sprawować swoich funkcji wszystkie obowiązki i prawa spoczywające na Fundatorach przejmują ich pełnoletni następcy prawni.
§13
- Statut wchodzi w życie z dniem wpisania Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego.